Groceries on the go logo

Bringing the Grocery Store To You

Nutritious foods are key to a healthy diet. Groceries on the Go aims to break barriers that prevent healthy eating – like time, accessibility, and cost. Stock up on fresh produce and whole foods and cook meals for the whole family to enjoy. Items are priced at a discounted cost (below retail), allowing your dollar to stretch further than other grocery stores. Purchase your groceries today to have a healthier tomorrow. Now accepting credit or debit via Visa, MasterCard, American Express, Discover, EBT and Fresh Access Bucks.

payment logos

Groceries on the Go Locations

Loading...
Lettuce

Double Your Groceries

Spend $10 SNAP
Get $10 of produce

Use SNAP and Fresh Access Bucks to Buy More!

Our grocery store accepts SNAP EBT payments - and since our products are priced at a cost below retail, your dollar will go further! If you spend $10+ SNAP dollars, you will qualify for Fresh Access Bucks, which will let you purchase $10 of fresh produce for free.

Use SNAP benefits to purchase your pantry staples

Groceries on the Go accepts SNAP benefits (formerly known as food stamps). Use your card to purchase groceries for your family.

Not yet signed up for SNAP? See if you qualify

Double your Produce Purchase with Fresh Access Bucks

Shop with SNAP/EBT or P-EBT and receive Fresh Access Bucks. These bucks will double the amount of locally grown produce you take home - for free!

Find out how to use Fresh Access Bucks

Items & Pricing

Though product on the truck may change based on availability, the items below give an idea of the types of product and estimated pricing of our inventory.

Canned Fruits & Vegetables

Includes items like applesauce, canned beans, canned corn, and mandarin oranges. Prices range from $.50 to $1.10 per can.

Grains

Includes items like rice, pasta, cereal, and oatmeal. Prices range from $.50 to $1.75 per box/bag.

Protein

Includes items like canned tuna, chicken sausage, and peanut butter. Prices range from $.60 to $1.35 per can/jar.

Sauces, Soups & Spreads

Includes items like pasta sauce, grape jelly, and cream of chicken soup. Prices range from $.30 to $1.80 per can/jar.

Seasonings

Includes items like garlic powder and italian seasoning. Prices range from $.20 to $.55 per container.

Fresh Produce

Includes seasonal fruits and vegetables. Pricing to be determined based on product available.